Product BIM-NST-AP6X-0.2-RS4T/S34 W/O BKT
Magnetic Field Sensor
for pneumatic cylinders (magnetic-field immune)
Ident. no.: 46856901- Plastic, PA12-GF30
- Magnetic-inductive sensor
- Weld resistant to AC fields of 50…60 Hz
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Pigtail with male end, M12 x 1

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270104 -/- Magnetic inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 27.69 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 28 x 17 x 14 mm, NST |
| Cylindrical design | T-groove cylinder, Dovetail groove cylinder, Profile cylinder |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Electrical connection | Cable with connector, M12 × 1 |
| Cable length (L) | 0.20 m |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Special features | Resistant to magnetic fields |
Data Sheets
CAD File
CAD STP File
Catalog (CAT)
Quick Start Guide
Mounting accessories
|
KLN3
Mounting bracket for mounting magnetic field sensors on dovetail groove cylinders or T-groove cylinders; clamping width: 5.2…13.5 mm; material: Anodized aluminum |
6970504 |
|
KLF1
Mounting bracket for mounting magnetic field sensors on profile cylinders with external dovetail guide; for all cylinder diameters, material: Anodized aluminum |
6970401 |
|
KLF2
Mounting bracket for mounting magnetic field sensors on profile cylinders (IMI Norgren); cylinder diameter: 32…100 mm; material: Anodized aluminum |
6970402 |
|
SMC-325
Mounting bracket for mounting magnetic field sensors on SMC cylinders; clamping width 4 mm; material: Anodized aluminum |
A3106 |

