Product IM82-24-10
Switching Power Supply Module
Ident. no.: 7545043- Output voltage adjustable 22.5…28.5 VDC
- Nominal current 10 A
- Single/parallel operating mode
- Surge protection
- Universal operating voltage
- Mains failure bridging up to 30 ms
- High efficiency
- Natural air cooling
- Power-good relay
- cULus listed
- Safety extra-low voltage SELV IEC/EN 60950
- SEMI-F47

General data
| EAN | 4047101262834 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27230209 -/- Current supply, voltage |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 1448 g |
Technical Data
| Power supply | 230 VUC |
| Nominal output voltage | 24 V |
| Nominal current | 10 A |
| Internal fuse | T 6.3 A/250 VAC |
| Parallel mode | yes, switchover initiated by a switch, max. 3 devices each with 90 % load current |
| Power Good Output | yes |
| Electrical connection | Screw terminals |
| Dimensions | 124.5 x 83.5 x 116.6 mm |
| Protection class | IP20 |

