Product RI360P0-EQR24M0-HESG25X3-H1181
Contactless Encoder with Stainless Steel Housing
SSI
Premium Line
Ident. no.: 1590911- Compact, rugged housing
- Active face, plastic PA12-GF30
- Housing, stainless steel V4A (1.4404)
- Status displayed via LED
- SSI output
- 25 bit, Gray-coded
- SSI clock rate: 62.5 KHz … 1 MHz
- Single or multiturn, length of data frame and bit coding parametrizable via PACTware
- Default settings: Singleturn Bit 0 … Bit 15, Multiturn Bit 16 … Bit 21, Status Bit 22 … Bit 24
- Zero point, sync./async. operating mode adjustable via Easy Teach
- Compatible with all standard SSI masters
- In sync. mode, jitter < 5 µs required on the master side
- Immune to electromagnetic interference
- 15…30 VDC
- Male M12 x 1, 8-pin

General data
| EAN | 4047101313925 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Customs tariff number | 3926909989 |
| Country of origin | CN |
| Weight | 375 g |
Technical Data
| Encoder line | Premium-Line |
| Technology | Contactless |
| Output type | Absolute semi-multiturn |
| Shaft Type | Hollow shaft |
| Shaft diameter D (mm) | 6, 6.35, 9.525, 10, 12, 12.7, 14, 15.875, 19.05, 20 |
| Construction size | 81 x 78 x 24 mm |
| Flange type | Flange without mounting element |
| Measuring range | 0…360° |
| Operating voltage | 15…30 VDC |
| Communication protocol | SSi |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Stainless-steel/Plastic, 1.4404 (AISI 316L)/PA12-GF30 |
| Ambient temperature | -25…+85 °C |
| Protection class | IP68/IP69K |
Data Sheets
Approval/Declaration
CAD File
Catalog
Configuration File
Configuration Software
| IODD DTM configurator | 9274 KB |
| PACTware 4 without HART-Com DTM and help texts | 4755 KB |
| DTM for USB IO-Link master 1.1 | 4440 KB |
Manual
Product Catalog
Mounting accessories
|
PE1-EQR24
Positioning element with stainless steel compression fitting, without adapter sleeve |
1590966 |
|
M5-QR24
Plastic protecting ring for encoders RI-EQR24 |
1590965 |
|
RA1-EQR24
Stainless steel adapter sleeve, for Ø 20 mm shafts |
1593019 |
|
RA3-EQR24
Stainless steel adapter sleeve, for Ø 12 mm shafts |
1593020 |
|
RA4-EQR24
Stainless steel adapter sleeve, for Ø 10 mm shafts |
1593023 |
|
RA8-EQR24
Stainless steel plug for mounting option C |
100000289 |
|
SP5-QR24
Protective plate Ø 74 mm, plastic |
100003689 |
Connectivity accessories
|
E-RKC 8T-264-2
Connection cable, female M12, straight, 8-pin (twisted pairs),shielded, cable length: 2 m, sheath material: PVC, black; cULus approval; other cable lengths and qualities available, see www.turck.com |
U-04781 |
Functional accessories
|
TX2-Q20L60
Teach adapter for inductive encoders with 8-pin male M12 x 1, for simple programming via Easy Teach |
6967117 |
|
USB-2-IOL-0002
IO-Link Master with integrated USB port |
6825482 |

