Product BV 4151-0/13.5
Actuator and Sensor Field Wireable
7/8” Connection
Ident. no.: U2-20065- Straight Female 7/8" minifast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing

General data
| EAN | 4047101662146 |
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 74.9 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Coupling nut/screw material | Stainless Steel, Passivated |
| Core cross-section/Clamping ability | 16 mm² |
| Voltage | 600 V |
| Current | 9 A |

