Product WK56PL-S-0
Power Field Wireable
M12 Power
Female Connector M12 × 1, Angled
Ident. no.: 100007820- Right angle Female M12 powerfast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- Screw-clamp terminal
- 5-pin (4+FE)
- Cable feedthrough: 8.0…13.0 mm
- Terminal capacity:
- Max. 1.5 mm² or 16 AWG (with cable end sleeve)
- Max. 2.5 mm² or 14 AWG (without cable end sleeve)

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27279201 -/- Connectivity (accessories sensors) |
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 1100 g |
Technical Data
| Application | Power (>11 Amps) |
| Connector A | Female, M12 × 1, Right angle, L-code |
| Number of contacts | 4+FE |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Die-cast Zinc, GD-Zn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 8…13 mm |
| Current | 12 A |

