Product BS 4141-0/13.5 (DC PINOUT)
Actuator and Sensor Field Wireable
Ident. no.: 100010032- Straight Male 7/8" minifast Field Wireable
- 4 pins
- Screw termination
- Plastic housing
General data
| EAN | 4047101576054 |
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 1100 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Coupling nut/screw material | Zinc, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 16 mm² |
| Voltage | 600 V |
| Current | 9 A |

