Product EFSVH-A4.400.2-2
Actuator and Sensor Receptacle
Front Mount
Ident. no.: 100027042- M12, Male, Receptacle, Front mount, 4-pin
- Mounting thread: 1/2″-14 NPT

General data
| EAN | 4047101577662 |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1000 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, A-code |
| Number of contacts | 4 |
| Housing material/finish | Stainless Steel, 1.4401 (AISI 316), Passivated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | 1/2″-14 NPT |
| Housing material/finish | Stainless Steel, 1.4401 (AISI 316), Passivated |
| Current | 4 A |
| Length (L) | 2 m |
| Protection class (When coupled) | IP67, IP68, IP69, IP69K |
| Approvals | UL 2238, CSA C22.2 No. 182.3, CE, UKCA, RoHS |
Data Sheets
Brochure/Folder/Flyer (BRO)
CAD File
Part Number Key
Product Catalog Pages
Mounting accessories
|
DECAL,9-CLRS,RECEPT+BOXES,EURO(QTY1)
1 decal sticker containing 9 different color sets of 11 decals to color code a sensor, junction block port, cable end, or receptacle. 5ct 4x9mm rectangles, 4ct 8x19mm rectangles, 1ct 27mm ID ring, 1ct 20mm ID ring. |
100008955 |
Connectivity accessories
|
LOCKNUT-1/2NPT-316SS-(10/BAG)
Locknut, 1/2NPT, 316 Stainless Steel, 10 per bag |
100024932 |

