Product RF50893-75M
Industrial Ethernet Cable
Reelfast™ Bulk Cable
Ident. no.: 200012903- Unshielded Twisted Pair
- Industrial Ethernet Cable
- fieldbus type: Ethernet CAT5E, Teal TPE jacket, shielded, 4UTPX24 AWG
- -40 Cold Bend Rating
- Flame Ratings: UL 1685, UL1061
- Flexlife® and C-Track Approved
- UL AWM 600V
- UL/CSA CMX OUTDOOR 300V
- CM 300V

General data
| Weight | 1100 g |
Technical Data
| Cable Platform | Industrial Ethernet Cable |
| Number of Conductors | 8 |
| Fieldbus Protocol | Ethernet CAT5E |
| Cable diameter | Ø 7.65 mm |
| Cable length (L) | 75.0 m |
| Cable jacket | TPE, Teal |
| Shield | Aluminum/polyester (OUT) |
| Shield | BraidFoil |
| Special Features | Shielded |
| UL Approvals | UL 444 CMX OUTDOOR-CM, UL 758 AWM 2463 |
| CSA Approvals | CMX OUTDOOR-CM |
| Compliances | RoHS, CE |

