Product BMWS8251-8.5
Field-Wireable Connector
Female Connector M12 × 1, Angled
Ident. no.: 6904723- For use in PROFIBUS-DP applications
- Up to 12 Mbps
- Shielding via iris spring connection
- B-coding
- Metal housing
- Screw-clamp terminal
- 5-pin
- M18 × 1 metric screw-in thread
- Cable diameter 6.0…8.5 mm

General data
| EAN | 4047101458558 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27279201 -/- Connectivity (accessories sensors) |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CN |
| Weight | 73 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Fieldbus Protocol | PROFIBUS-DP |
| Connector A | Female, M12 × 1, Angled, B-code |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Mounting thread | M18 × 1 |
| Housing material | Brass, CuZn, nickel-plated |
| Coupling nut/screw material | Die-cast Zinc, GD-Zn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 6…8.5 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…0.75 mm² |
| Voltage | 125 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | cULus recognized |
Data Sheets
Approval/Declaration
| UL Approval | 400 KB |
| CE Declaration of Conformity | 120 KB |
| RoHS and REACH Manufacturer's Declaration | 280 KB |

