Product B7181-0/21
Field-Wireable Connector
Female Connector, Straight
Ident. no.: 6931097- Metal coupling nut
- Protection class IP67
- Screw-clamp terminal
- 8-pin
- PG21 screw-in thread
- Cable feedthrough 9.0…16.0 mm

General data
| EAN | 4047101263893 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27279201 -/- Connectivity (accessories sensors) |
| Customs tariff number | 85366990990 |
| Country of origin | US |
| Weight | 110 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, 1″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 8 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Mounting thread | PG21 |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 9…16 mm |
| Voltage | 600 V |
| Current | 8 A |

