Product CKWM 19-19-*/S90
Actuator and sensor cable
Connection Cable
Ident. no.: 777000041- M23 female, angled, 19-pin
- Sheath material: TPU
- Sheath color: yellow
- Resistant to UV radiation and oils
- Flame-retardant (FT1)
- Approval: UL and CSA
- RoHS-compliant
- Protection class IP67

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27250107 -/- Connection cable sensor-actuator |
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, M23 × 1, Right angle |
| Number of contacts | 19 |
| Connector body | Plastic, TPU, Black |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 150 V |
| Current | 2 A |
| Cable diameter | Ø 10.4 mm |
| Cable jacket | TPU, Yellow |
| Number of Conductors | 16 |
| Protection class (When coupled) | IP67 |
| Special Features | Shielded |
| Approvals | UL, CSA |

