Product CKM 19-19-*/S101
Actuator and Sensor Cordset
Connection Cordset
Ident. no.: 777001208- Straight Female M23 multifast Connector
- Yellow TPE jacket, 3X18+18X22 AWG
- -40 Cold Bend Rating
- Flame Ratings: UL1061, CSA FT1
- Flexlife® and C-Track Approved

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | US |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, M23 × 1, Straight |
| Number of contacts | 19 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 150 V |
| Current | 9 A |
| Cable diameter | Ø 11.18 mm |
| Cable jacket | TPE, Yellow |
| Number of Conductors | 19 |
| Special Features | High Flex/C-track cable |
| Approvals | CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

