Product VBRS 4.4-2RK 4T-*/*
Actuator and Sensor Splitter
M12 Splitter
3-Wire
Ident. no.: 777001637- Cable on branches
- M12, Male, Straight, 4-pin
- 2x M12, Female, Straight, 3-pin
- Instrumentation Tray Cable
- Gray PVC jacket, 3X22 AWG
- Sunlight Resistant
- -40 Cold Bend Rating
- Oil Resistant
- Flame Ratings: UL 1685 FT4, UL1061, CSA FT4
- Flexlife® and C-Track Approved

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27250313 -/- Communication interface, passive |
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Y-splitter |
| Connector A | Male, M12 × 1 |
| Connector B | Female, M12 × 1, Straight |
| Number of Drops/Branches | 2 |
| Voltage | 250 V |
| Trunk Current | 4 A |
| Drop/Branch Current | 4 A |
| Cable jacket | PVC, Gray |
| Approvals | RoHS |

