Product RSC RKC 578-*M
DeviceNet™ Cordset
Extension Cordset
Ident. no.: 777002844- Straight Male M12 eurofast Connector
- Straight Female M12 eurofast Connector
General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Housing material/finish | Stainless Steel |
| Connector B | Female, M12 × 1, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Housing material/finish | Stainless Steel |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Cable jacket | PVC, Gray |
| Number of Conductors | 4 |
| Special Features | Tray cableShielded |
| Approvals | FM Div.2, CSA Div. 2, CSA C22.2 No. 182.3, CE, UL Listed, UL 2238, RoHS |

