Product RKV 35-*M/S600
Single-ended Cordset
Straight Female Connector
Ident. no.: 777003530- Straight Female 7/8” minifast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 3 |
| Coupling nut | Stainless Steel, Passivated |
| Voltage | 600 V |
| Current | 10 A |
| Cable jacket | CPE, Yellow |
| Number of Conductors | 3 |
| Approvals | CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

