Product FS 4.5-*/M20
Actuator and Sensor Receptacle
Front Mount
Ident. no.: 777003685- Male M12 eurofast Receptacle

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Male, M12 × 1, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | M20 × 1.5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Number of Conductors | 5 |
| Approvals | CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

