Product FKFD 4.5-*-RK 4.5T/S653
Double-ended Cordset
Female Receptacle to Right angle Female Connector
Ident. no.: 777004201- Female M12 eurofast Receptacle
- Straight Female M12 eurofast Connector

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | CN |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Female, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Rear mount |
| Mounting thread | PG9 |
| Connector B | Female, M12 × 1, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Cable jacket | PVC, Gray |
| Number of Conductors | 4 |
| Special Features | Tray cableShielded |
| Approvals | CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

