Product P-RKF 30-026-*/14.5/NPT
Hazardous Location Receptacle
Front Mount
Ident. no.: 777004307- Female 7/8″ minifast Receptacle

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Hazardous Location |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, 7/8″-16 UN |
| Number of contacts | 3 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | 1/2″-14 NPT |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 300 V |
| Current | 9 A |
| Cable jacket | PVC, Violet |
| Number of Conductors | 3 |
| Special Features | Tray cableShielded |
| Approvals | FM Div.2, CSA Div. 2, CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

