Product RSCV RKCV 5711-*M
DeviceNet™ Cordset
Extension Cordset
Ident. no.: 777005118- Straight Male M12 eurofast Connector
- Straight Female M12 eurofast Connector
General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Stainless Steel, Passivated |
| Connector B | Female, M12 × 1, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Stainless Steel, Passivated |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Cable jacket | PVC, Gray |
| Number of Conductors | 4 |
| Special Features | Tray cableShielded |

