Product FKFD 57-*M
DeviceNet™ Receptacle
Rear Mount
Ident. no.: 777005284- Female M12 eurofast Receptacle
General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, M12 × 1, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Rear mount |
| Mounting thread | PG9 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Number of Conductors | 5 |
| Approvals | CSA Div. 2, CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

