Product RKF 57-*M
DeviceNet™ Receptacle
Front Mount
Ident. no.: 777005326- Female 7/8″ minifast Receptacle
General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, 7/8″-16 UN |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | 1/2″-14 NPSM |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Voltage | 300 V |
| Current | 4 A |
| Number of Conductors | 5 |
| Approvals | FM Div.2, CSA Div. 2, CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

