Product CSM CKM 64-078-*
Power Cordset
Extension Cordset
Ident. no.: 777005486- Straight Male M23 powerfast Connector
- Straight Female M23 powerfast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Power (>11 Amps) |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, M23 × 1, Straight |
| Number of contacts | 6 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Female, M23 × 1, Straight |
| Number of contacts | 6 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 300 V |
| Current | 14 A |
| Cable jacket | PVC, Yellow |
| Number of Conductors | 6 |
| Special Features | Tray cable |
| Approvals | CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

