Product RSS RJ45S 841-*M
Industrial Ethernet Cable
Extension Cable
Ident. no.: 777005949- Ethernet cable: 8‐pin, AWG 24, shielded
- Jacket material: TPE, color: green
- Jacket diameter: 7.7 mm
- Suitable for drag chain use
- UL approval
General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 8 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Male, RJ45, Straight |
| Number of contacts | 8 |
| Fieldbus Protocol | Ethernet |
| Voltage | 60 V |
| Current | 1.5 A |
| Cable jacket | TPE, Green |
| Number of Conductors | 8 |
| Special Features | Shielded |
| Approvals | UL |

