Product FKSDWE 455-*M
PROFIBUS-DP Receptacle
Rear Mount
Ident. no.: 777006403- Female M12 eurofast Receptacle
General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | US |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, M12 × 1, B-code |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Rear mount |
| Mounting thread | PG9 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Fieldbus Protocol | PROFIBUS-DP |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Cable jacket | PVC, Violet |
| Number of Conductors | 2 |
| Special Features | Tray cableExposed runShielded |

