Product WSSD WSSD 441-*M
Industrial Ethernet Cable
Extension Cable
Ident. no.: 777006800- Right angle Male M12 eurofast Connector
- Right angle Male M12 eurofast Connector
General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, M12 × 1, Right angle, D-code |
| Number of contacts | 4 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Male, M12 × 1, Right angle, D-code |
| Number of contacts | 4 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Fieldbus Protocol | Ethernet |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Cable jacket | PVC, Teal |
| Number of Conductors | 4 |
| Special Features | Shielding on coupling nut |
| Approvals | RoHS |

