Product RKV 5711-*M
DeviceNet™ Cordset
Connection Cordset
Ident. no.: 777007229- Straight Female 7/8″ minifast Connector
General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Stainless Steel, Passivated |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Voltage | 300 V |
| Current | 7 A |
| Cable jacket | PVC, Gray |
| Number of Conductors | 4 |
| Special Features | Tray cableShielded |
| Approvals | FM Div.2, CSA Div. 2, CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

