Product RSM WKM 50-*M/S101
Actuator and Sensor Cable
Extension Cable
Ident. no.: 777008711- Straight Male 7/8″ minifast Connector
- Right angle Female 7/8″ minifast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | US |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Female, 7/8″-16 UN, Right angle |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 300 V |
| Current | 9 A |
| Cable jacket | TPE, Yellow |
| Number of Conductors | 5 |
| Special Features | High Flex/C-track cable |
| Approvals | UL Listed, CSA, RoHS |

