Product MFKS 3-*
Actuator and Sensor Receptacle
Front Mount
Ident. no.: 777009657- M8, Female, 3-pin
- Mounting thread: M8 × 0.5

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, M8 × 1 |
| Number of contacts | 3 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | M8 × 0.5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 125 V |
| Current | 4 A |
| Number of Conductors | 3 |
| Protection class (When coupled) | IP67 |
| Approvals | UL 2238, CSA C22.2 No. 182.3, CE, UKCA, RoHS |

