Product P-CSMV 19-959-*
Hazardous Location Cordset
Connection Cordset
Ident. no.: 777011473- Straight Male M23 multifast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Hazardous Location |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Male, M23 × 1, Straight |
| Number of contacts | 19 |
| Coupling nut | Stainless Steel, Passivated |
| Voltage | 150 V |
| Current | 9 A |
| Cable jacket | PVC, Plum |
| Number of Conductors | 17 |
| Special Features | Tray cableShielded |
| Approvals | FM Div.2, CSA Div. 2, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

