Product PSGC 4M-*/S90/S3013
Single-ended Cordset
Straight Male Connector
Ident. no.: 777014906- Straight Male M8 threaded picofast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Male, M8 × 1, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 125 V |
| Current | 4 A |
| Cable jacket | TPU, Black |
| Number of Conductors | 4 |
| Approvals | CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

