Product CKFD 19-19-*/S90/S717
Actuator and Sensor Receptacle
Rear Mount
Ident. no.: 777015401- Female M23 multifast Receptacle

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, M23 × 1 |
| Number of contacts | 19 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Rear mount |
| Mounting thread | M25 × 1.5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 150 V |
| Current | 9 A |
| Cable jacket | TPU, Yellow |
| Number of Conductors | 19 |
| Special Features | Shielded |
| Approvals | CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

