Product RKC 4.4T-*-RSM 40/S1587
Double-ended Cordset
Straight Female Connector to Straight Male Connector
Ident. no.: 777015707- Straight Female M12 eurofast Connector
- Straight Male 7/8” minifast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 222.42 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Female, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 4 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Male, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Cable jacket | TPE, Yellow |
| Number of Conductors | 4 |
| Special Features | Weldlife Cable |
| Approvals | UL Recognized, RoHS, CSA |

