Product FSSDWE D9S/T 456-*M
PROFIBUS-DP Cordset
Extension Cordset
Ident. no.: 777020781- Male M12 eurofast Receptacle
- D-sub Connector
General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, M12 × 1, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Rear mount |
| Mounting thread | PG9 |
| Connector B | Female, DB9, Right angle |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Fieldbus Protocol | PROFIBUS-DP |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Cable jacket | TPU, Violet |
| Number of Conductors | 2 |

