Product 8MB12Z-4P2-*-RSM 120/S90
8-port Junction Box with 1 1/8” Minifast with cable Home Run
M12 eurofast I/O Ports
Ident. no.: 777021151- M12 eurofast I/O Ports
- Side Exit Home Run
- Plastic Housing

General data
| Customs tariff number | 8536908530 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Number of ports | 8 |
| I/O Port | Female, M12 × 1 |
| Signals Per Port | 1 |
| Homerun connector | Male, 1 1/8″-16 UN with cable, Side exit |
| Housing material | Plastic |
| Voltage | 30 V |
| Current Per Port | 2 A |
| Approvals | UL Listed, RoHS |

