Product WD-WSV 40-*M
Washdown Cordset
Connection Cable
Ident. no.: 777022090- 7/8” Male, Right-angle, 4-pin
- Washdown Cable
- White TPV jacket, 4X18 AWG
- -40 Cold Bend Rating

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | US |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Washdown |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN, Right angle |
| Number of contacts | 4 |
| Connector body | Plastic, TPU, White |
| Coupling nut | Stainless Steel, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 300 V |
| Current | 9 A |
| Cable diameter | Ø 6.2 mm |
| Cable jacket | TPV, White |
| Number of Conductors | 4 |
| Protection class (When coupled) | IP67, IP68, IP69, IP69K |
| Approvals | RoHS |

