Product GKDFA 30-*M/14.75/NPT
Power Receptacle
Front Mount
Ident. no.: 777023459- 1 3/8″ female receptacle
- Mounting thread: 1/2″-14 NPT

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Power (>11 Amps) |
| Connector A | Female, 1 3/8″-16 UN |
| Number of contacts | 3 |
| Housing material/finish | Aluminum, Aluminum, Anodized |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | 3/4″-14 NPT |
| Housing material/finish | Aluminum, Aluminum, Anodized |
| Voltage | 600 V |
| Current | 40 A |
| Protection class (When coupled) | IP67, IP68, IP69K |
| Approvals | CE, RoHS, UL 2237 |

