Product BSMS BKMS 12-433-*
Actuator and Sensor Cordset
Extension Cordset
Ident. no.: 777025810- Straight Male M16 versafast Connector
- Straight Female M16 versafast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | US |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, M16 × 0.75, Straight |
| Number of contacts | 12 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Female, M16 × 0.75, Straight |
| Number of contacts | 12 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 60 V |
| Current | 4 A |
| Cable jacket | PVC, Yellow |
| Number of Conductors | 12 |
| Special Features | Tray cableShielded |
| Approvals | CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

