Product RJ45S RJ45S 423-*M
PROFINET Cordset
Patch Cable
Ident. no.: 777025811- RJ45, Male, Straight, 8-pin, Shielded
- RJ45, Male, Straight, 8-pin, Shielded
- Unshielded Twisted Pair
- Industrial Ethernet Cable
- fieldbus type: Ethernet CAT5E, Green TPE jacket, shielded, 2UTPX22 AWG
- Sunlight Resistant
- Oil Resistant
- Flame Ratings: UL 1685, UL1061
- Flexlife® and C-track rated

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, RJ45, Straight |
| Number of contacts | 8 |
| Connector body | Plastic, TPU, Black |
| Connector B | Male, RJ45, Straight |
| Number of contacts | 8 |
| Connector body | Plastic, TPU, Black |
| Fieldbus Protocol | PROFINET |
| Voltage | 42 V |
| Current | 1.5 A |
| Cable diameter | Ø 7.87 mm |
| Cable jacket | TPE, Green |
| Protection class (When coupled) | IP20 |
| Approvals | CE, UKCA, RoHS |

