Product P-RKFV 445-196-*/M20
Hazardous Location Receptacle
Front Mount
Ident. no.: 777026576- Female 7/8″ minifast Receptacle

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Hazardous Location |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, 7/8″-16 UN |
| Number of contacts | 4 |
| Housing material/finish | Stainless Steel, Passivated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | M20 × 1.5 |
| Housing material/finish | Stainless Steel, Passivated |
| Voltage | 600 V |
| Current | 9 A |
| Cable jacket | PVC, Gray |
| Number of Conductors | 4 |
| Special Features | Tray cableExposed run |
| Approvals | FM Div.2, CSA Div. 2, CE, RoHS |

