Product P-RSM RKM 66-318-*M
Hazardous Location Cordset
Extension Cordset
Ident. no.: 777027936- Straight Male 7/8″ minifast Connector
- Straight Female 7/8″ minifast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | US |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Hazardous Location |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 6 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Female, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 6 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 600 V |
| Current | 8 A |
| Cable jacket | PVC, Violet |
| Number of Conductors | 6 |
| Special Features | Tray cableExposed runShielded |
| Approvals | FM Div.2, CSA Div. 2, CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

