Product KBEV 5T-*
Actuator and Sensor Cordset
Connection Cordset
Ident. no.: 777028076- Straight Female 1/2″ microfast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, 1/2″-20 UNF, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Stainless Steel, Passivated |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Cable jacket | PVC, Yellow |
| Number of Conductors | 5 |
| Special Features | Tray cable |
| Approvals | CE, RoHS |

