Product RJ45S FKSDED 420-*M/C1195
PROFINET Cordset
Extension Cordset
Ident. no.: 777029374- Straight Male RJ45 Connector
- Female M12 eurofast Receptacle
General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, RJ45, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Connector B | Female, M12 × 1, D-code |
| Number of contacts | 4 |
| Mounting type | Rear mount |
| Mounting Thread B | PG9 |
| Fieldbus Protocol | PROFINET |
| Voltage | 42 V |
| Current | 1.5 A |
| Cable jacket | PVC, Green |
| Number of Conductors | 4 |
| Special Features | Tray cableShielded |
| Approvals | CE |

