Product RJ45S RJ45 420-*M/C1195
PROFINET Cordset
Extension Cordset
Ident. no.: 777030079- Straight Male RJ45 Connector
- Straight Male RJ45 Connector
General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, RJ45, Straight |
| Number of contacts | 8 |
| Connector B | Female, RJ45, Straight |
| Number of contacts | 8 |
| Fieldbus Protocol | Ethernet |
| Voltage | 42 V |
| Current | 1.5 A |
| Cable jacket | TPE, Green |
| Number of Conductors | 4 |
| Special Features | Tray cableShielded |
| Approvals | CE |

