Product WRJ45E WRJ45E 840-*M
Ethernet Cordset
Extension Cordset
Ident. no.: 777031688- Right angle Male RJ45 Connector
- Right angle Male RJ45 Connector
General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, RJ45, Right angle |
| Number of contacts | 8 |
| Connector B | Female, RJ45, Right angle |
| Number of contacts | 8 |
| Fieldbus Protocol | Ethernet |
| Voltage | 42 V |
| Current | 1.5 A |
| Cable jacket | PVC, Teal |
| Number of Conductors | 8 |
| Approvals | CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

