Product BKMSV 8-432-*
Actuator and Sensor Cordset
Connection Cordset
Ident. no.: 777031848- Straight Female M16 versafast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | US |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, M16 × 0.75, Straight |
| Number of contacts | 8 |
| Coupling nut | Stainless Steel, Passivated |
| Voltage | 60 V |
| Current | 7 A |
| Cable jacket | PVC, Yellow |
| Number of Conductors | 8 |
| Special Features | Shielding on coupling nut |
| Approvals | CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

