Product BKM 19-1958-*/S101
Actuator and Sensor Cordset
Connection Cordset
Ident. no.: 777031881- Straight Female M16 versafast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, M16 × 0.75, Straight |
| Number of contacts | 19 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 30 V |
| Current | 3 A |
| Cable jacket | TPE, Black |
| Number of Conductors | 19 |
| Special Features | High Flex/C-track cable |
| Approvals | CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

