Product RSM RKM 46-*M/S1077/S1587
Actuator and Sensor Cordset
Extension Cordset
Ident. no.: 777032820- Straight Male 7/8″ minifast Connector
- Straight Female 7/8″ minifast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | US |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Female, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 600 V |
| Current | 10 A |
| Cable jacket | TPE, Yellow |
| Number of Conductors | 4 |
| Special Features | Weldlife Cable |
| Approvals | CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

