Product RKF 34-*M/NPT W/LN/S1204
Single-ended Receptacle
Female Receptacle
Ident. no.: 777033094- Female 7/8” powerfast Receptacle

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | US |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Power (>11 Amps) |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, 7/8″-16 UN |
| Number of contacts | 3 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | 1/2″-14 NPT |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 600 V |
| Current | 21 A |
| Number of Conductors | 3 |
| Approvals | CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

