Product MS 3116M-14-19S-0977-*-14-19P
Double-ended Cordset
Straight Female Connector to Straight Male Connector
Ident. no.: 777035475- Straight Female Mil-Spec Connector
- Straight Male Mil-Spec Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | US |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Female, Mil-Spec bayonet, Straight |
| Number of contacts | 19 |
| Coupling nut | Aluminum Alloy, Chromate, Olive Drab |
| Connector B | Male, Mil-Spec, Straight |
| Number of contacts | 19 |
| Coupling nut | Aluminum Alloy, Chromate, Olive Drab |
| Voltage | 300 V |
| Current | 3 A |
| Cable jacket | PVC, Blue |
| Number of Conductors | 17 |
| Special Features | Tray cableShielded |
| Approvals | CE |

