Product BSF 8-8-*/14.5/NPT/S717
Single-ended Receptacle
Male Receptacle
Ident. no.: 777036015- Male M16 versafast Receptacle

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Male, M16 × 0.75 |
| Number of contacts | 8 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | 1/2″-14 NPT |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 125 V |
| Current | 7 A |
| Cable jacket | PVC, Yellow |
| Number of Conductors | 8 |
| Special Features | Tray cable |
| Approvals | CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

